0

Kvalita a trvalá udržateľnosť bok po boku

S čoraz rýchlejšie narastajúcou populáciou, a teda aj zvyšujúcim sa dopytom, sa tak postupne zvyšuje aj objem výroby interiérového vybavenia, či už ide o nábytok alebo bytové doplnky. V praxi to teda znamená, že musíme vyrábať veľa, rýchlo a lacno, alebo inými slovami, kvantita vyhráva nad kvalitou. Okrem rastúceho dopytu sú ďalšími dôvodmi znižujúcej sa kvality aj faktory ako vývoj a pokrok, ktoré z finančného, praktického a ekologického hľadiska neumožňujú používanie rovnakých materiálov, techniky spracovania a výrobných postupov ako kedysi. Tento trend je prirodzene logický a nezvratný. Znamená to však, že kvalitné materiály s istým charakterom ako poctivé drevo, sklo, železo, mosadz či bakelit sa už dnes bežne nahrádzajú materiálmi novými, alternatívnymi a recyklovateľnými, no zároveň žiaľ aj menej kvalitnými.

Asi najtypickejším príkladom je dnes tak rozšírený fóliovaný nábytok, ktorého základ tvorí väčšinou drevotrieska potiahnutá fóliou, ktorá len imituje kresbu dreva. Rozhodne sa nejedná o nábytok, ako sa hovorí, “na celý život”. Nejakú dobu vydrží, no efekt opotrebovanosti sa dostaví už po pár rokoch, niekedy dokonca mesiacoch od jeho zakúpenia.

Samozrejme, že aj dnes máme možnosť zohnať kvalitu. Môžeme sa zamerať na menších výrobcov, ktorí sa držia tradície a na poctivú prácu a materiály nedajú dopustiť. Z finančného hľadiska je však toto riešenie pre veľa ľudí nedostupné.

Skvelou alternatívou je preto dať druhú šancu starším kúskom. Zaručene tak do vášho bývania pretavíte jedinečnosť a kvalitu, ktorá bola v minulosti samozrejmosťou.

Voľba kúpy staršieho kusu nábytku či doplnkov so sebou prináša aj ďalšiu obrovskú výhodu. Z hľadiska ekologického dopadu totiž nemá táto alternatíva takmer žiaden negatívny vplyv na životné prostredie. Nepodporujete tak potrebu vzniku nových produktov, čím nevzniká ani nový odpad a emisie, súvisiace s realizáciou výrobného procesu.

Aj podstata myšlienky tohto projektu tkvie v opätovnom využití kvalitných výrobkov, ktoré môžu novým majiteľom poslúžiť ešte pár generácií, miesto toho, aby sa svojim ďalším osudom podieľali na znečisťovaní planéty.

Ak sa vám teda tento štýl zapáčil, okrem originality a kvality, ktorú pre svoj domov získate tak svojim spôsobom prispejete aj k cieľu trvalej udržateľnosti našej planéty.

  • Share post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *