0

Retro,vintage alebo oldschool?

Všetky tri výrazy pomenúvajú štýly, ktoré sú v istej konexii s minulosťou. V posledných rokoch sa s nimi stretávame pomerne často, no sám som si nebol úplne istý ich presným významom, a teda ani ich správnym používaním, na základe čoho vznikol aj tento článok.

Tiež v tom nemáte úplne jasno? Niet sa čomu čudovať. Presnú a úplne pravdivú definíciu týchto slov by ste totiž hľadali asi len márne. Existuje množstvo článkov, snažiacich sa, striktne vymedzujúc, urobiť v tejto problematickej terminológií raz a navždy jasno a vysvetliť ju, takpovediac po svojom. Po ich prečítaní som bol však ešte viac zmätený, a tak som sa rozhodol, že sa pokúsim všetky tieto informácie akosi zosumarizovať, nájsť medzi nimi prienik a vytvoriť tak čo najobjektívnejšie definície, ktoré vám, pevne verím, pomôžu trocha sa v týchto pojmoch zorientovať.

Retro

V poslednej dobe asi najpoužívanejší z týchto troch výrazov. Retro párty, retro vzor, retro dizajn, účes či oblečenie. Typickými sú geometrické, ako aj organické tvary, výrazné farby, ale aj odtiene ako olivovozelená a horčicovožltá. Výraz retro by mal ale v skutočnosti označovať všetko pôvodom dnešné, čoho stvárnenie iba napodobňuje alebo pripomína dizajn a štýl niektorej z ikonických dekád od 50. do 80. rokov 20. storočia. Výraz však už natoľko zľudovel, že sa ním častokrát nesprávne označujú aj originálne predmety z tohto obdobia či jednoducho všetko staršieho dáta, neberúc ohľad na vymedzenie časovej periódy. Dokonca sa dočítate, že retro je aj všetko nové, imitujúce hociktoré obdobie z minulosti, s čím taktiež nemožno súhlasiť.

Vintage

Pôvodne slovo vintage označovalo dobrý ročník vína a neskôr aj všetko kvalitné a poctivé, čo preveril čas. Atmosféru toho pravého vintage štýlu by teda mali tvoriť originálne, staré a hodnotné kúsky s istým príbehom a výpovednou hodnotou. V niektorých obchodoch s interiérovým zariadením a doplnkami ale iste narazíte aj na tzv. „fake-vintage“ predmety, imitujúce vzhľad originálnych dobových predmetov a ich patinu. Ide o sériovú výrobu, ktorá spravidla pôsobí skôr lacno a gýčovito, čo je presný opak cieľu pravého vintage. Z pohľadu štýlu má vintage navodzovať jemnú, romantickú atmosféru, pre ktorú sú typické pastelové farby a biela, patina, hrdza, vzory zobrazujúce kvety, staré kufre, zrkadlá, rámiky, starý porcelán, smalt, medené a mosadzné prvky, čipka, historické fotografie či látky z prírodných materiálov. Časová perióda vintage by sa teda mala pohybovať niekde medzi 19. storočím až 50. rokmi 20. storočia.

Niečo iné je však vintage móda, kde sa jedná taktiež o originálne, dobové kúsky oblečenia, no časová perióda je predĺžená až po 90. roky 20. storočia.

Oldschool

Jediným cieľom tohto štýlu je jednoducho bez ohľadu na vek či pôvod predmetov, navodiť atmosféru nejakého obdobia z minulosti. Tento výraz sa ale väčšinou používa v súvislosti s oblečením, ktorého štýl a dizajn napodobňuje módne trendy z minulosti.

  • Share post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *