0

Fenomén hlinený kvetináč

Priznám sa, okrem interiérového dizajnu a umenia patrí medzi moje ďalšie srdcovky aj záhrada. Tejto záľube sa venujem už pekných pár rokov, a za ten čas som mal možnosť doceniť výnimočnosť jedného fenoménu, a tým je pre mňa hlinený kvetináč.

Ich najväčšou devízou je samotný fakt, že sú vyrobené z prírodného materiálu – hliny. Tá zažíva v posledných rokoch, po dlhodobejšom úpadku v dôsledku vývoja nových materiálov, akúsi renesanciu. Už naši predkovia si hlinu po stáročia cenili a nachádzali pre ňu všestranné využitie. Okrem iného aj pri stavbe obydlí, a to práve vďaka jej jedinečným vlastnostiam.

Jednou z hlavných výhod hliny, a teda aj z nej vyrábaných kvetináčov, je jej akumulačná schopnosť. Na rozdiel od plastových nádob sa v tých hlinených rastlinám lepšie dýcha a v lete sa len tak rýchlo neprehrejú. Túto vlastnosť oceníte najmä po príchode domov z letnej dovolenky…

Z hľadiska estetiky je zas plusom naturálny a neutrálny vzhľad, vďaka ktorému v nich vynikne naozaj každá rastlinka, a to kdekoľvek.

Cez pórovitú štruktúru pálenej hliny preniká voda a v nej rozpustené minerálne látky, v dôsledku čoho tak časom vznikajú na povrchu nádob usadeniny v podobe nahromadeného vápnika či solí. Tieto usadeniny sú však absolútne neškodné a jedná sa teda “len” o záležitosť estetickú. Na internete nájdete množstvo rád a návodov, ako sa dôsledkov tohto efektu nekompromisne zbaviť. Nerobte to. Zničili by ste tak krásnu patinu, ktorá dáva vášmu kvetináču osobitý ráz a danému priestoru, či už ide o exteriér alebo interiér, tak dodáva istý charakter. Vonku, na terase alebo balkóne dokážu takéto kvetináče navodiť atmosféru Stredomoria či dediny. V interiéri zas pôsobia vďaka ich „hrubému“ vzhľadu skôr rustikálne a industriálne, čím perfektne zapadajú do trendov dnešnej “hipsterskej” módy. Veď čo je viac ako neskrotená Monstera v starom ošarpanom hlinenom kvetináči ? 🙂

Všetko má svoje plusy, ale aj mínusy, a inak tomu nie je ani v prípade hlinených kvetináčov. Na rozdiel od tých plastových sú nádoby z hliny pomerne ťažké, a to už len samé o sebe, nehovoriac o tom, keď sú naplnené substrátom, rastlinami, a keď začnú nasávať vodu. O to ťažšie sa ale potom takýto kvetináč vplyvom vetra či vášnivej gestikulácie prevrhne. Keď však predsalen spadne, je po ňom. Črepy plné šťastia ale zasa môžete použiť ako drenážny materiál pri ďalších výsadbách, alebo z nich vytvoriť rôzne dekorácie.

Venujme pozornosť aj takýmto detailom, lebo práve tie sa vo finále postarajú o dokonalý celok.

P.S. : Aj vy máte pocit, že sa po všetkých tých skúsenostiach nakoniec aj tak vraciame k tomu najjednoduchšiemu a najdostupnejšiemu, čo všetci dobre poznáme ?

  • Share post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *